Czy masz cechy, aby zostać ratownikiem medycznym? Sprawdź jakie predyspozycje powinieneś mieć. Czy jest to zawód dla ciebie?

Ratownik medyczny jest zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej. Jest on uprawniony do stosowania świadczeń zdrowotnych, najbardziej w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jego najbardziej istotne zadania to szybka, sprawna, profesjonalna interwencja ratownicza.
pierwsza pomoc
Author: The U.S. Army
Source: http://www.flickr.com
Kiedy zdarzył się wypadek ratownik medyczny powinien jak najszybciej przyjechać na miejsce wezwania, aby zabezpieczyć to miejsce i jednocześnie zapobiec powiększania się liczby ofiar. Jego główne zadanie to ocena stanu zdrowia a także stopnia ciężkości urazów, musi udzielić pierwszej pomocy i utrzymywać funkcje życiowe. Podczas transportu poszkodowanego do szpitala musi się nim zatroszczyć. Ratownicy medyczni dość często znajdują zatrudnienie w stacjach pogotowia ratunkowego czy oddziałach ratunkowych, która jest zlokalizowana w szpitalach.

Znajdują zatrudnienie też w wielu innych lokalizacjach, np. jednostki ratownicze w policji czy wojsku, a także w placówkach szkoleniowych. Czasami jest tak, iż pracują też na obozach i koloniach jako pomoc medyczna. Ratownicy medyczni muszą posługiwać się zaawansowanym sprzętem do ratowania poszkodowanych. Przykłady tutaj: (http://czarmed.pl/sklep/34-apteczki-pierwszej-pomocy) Zestaw ratownictwa medycznego jest nieodzowny dla udzielania pomocy. Ratownik medyczny musi mieć specjalistyczną wiedzę, jednakże równie ważne są określone psychiczne predyspozycje do podjęcia tego zawodu. Przede wszystkim opanowanie i odporność na zdenerwowanie. Takie osoby muszą także potrafić pracować w większym zespole ludzi i mieć umiejętność uspokajania nawet w najbardziej przykrych okolicznościach. Powinny błyskawicznie zareagować i podejmować pewne działania, bo od ich postępowania zależy bardzo wiele.akcesoria medyczne od Czarmed
Author: ER24 EMS (Pty) Ltd.
Source: http://www.flickr.com
Możemy powiedzieć, iż to zawód dla pewnych siebie osób, ale nie do końca przekonanych o swojej słuszności, ponieważ zawsze trzeba postępować racjonalnie i z namysłem. Ponadto, dobry ratownik medyczny zawsze powinien się kształcić, nawet, gdy już długo jest zatrudniony na tym stanowisku. Nic nie zastąpi standardowych ćwiczeń sprawnościowych, a jednocześnie szkoleniowych, w jakich fantom medyczny jest pomocny jako osoba poszkodowana w wypadku. Pamiętajmy, że takie osoby ratują nasze życie, muszą być więc perfekcyjnie przygotowane do każdej sytuacji. To wiadomo, gwarantują prawdziwe akcje, lecz aby móc odpowiednio ratować życie niezbędne są właśnie ćwiczenia.