Komputer ma służyć ludziom, a nie górować nad nim.

Uzależnienie to stan psychiczny i fizyczny, wynikający z interakcji pomiędzy organizmem a środkiem, objawiający się koniecznym korzystaniem z komputera stale lub czasowo, by doświadczyć jego działania albo ustrzec się złego nastroju który jest następstwem abstynencji.

Oznaki uzależnienia od komputera: gdy czujemy się zupełnie pochłonięci Internetem, doznajemy uczucia jakbyśmy byli porwani przez komputer, myślimy o nim przez cały czas, także gdy z niego nie korzystamy. Żeby osiągnąć przyjemność, czujemy potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższy czas. Czujemy niemożność weryfikowania czasu używania Internetu.

Strona internetowa
Author: Chris Dlugosz
Source: http://www.flickr.com
Gdy usiłujemy ograniczyć używanie Internetu lub w ogóle z niego zrezygnować, odczuwamy lęk i nerwowość. Korzystamy z komputera by uciec od trudności lub (zobacz odnośnik) gdy dokucza nam wrażenie bezbronności, winy, lęku albo smutku. Oszukujemy członków rodziny, aby zatuszować swoje pogłębiające zaangażowanie w Internet. Wystawiamy na szkodę lub ryzykujemy zerwanie znaczącego związku, zatrudnienia, możliwości kształcenia lub (sprawdź mega ofertę kliknij tutaj awans z powodu Internetu.

W takich warunkach niezastąpiony jest doświadczony psycholog, który z pewnością okaże wsparcie w bój z tym dylematem. Dzięki wdrożeniu specjalistycznej kuracji pewne jest zniknięcie tego typu przypadłości.
Dziecko przy komputerze
Author: Kevin Jarrett
Source: http://www.flickr.com
Objawy uzależnienia od sieci u dzieci są tożsame. Nastolatek zamiast się uczyć pozoruje naukę, kiedy tymczasem bezustannie gra(kliknij i zobacz). W czasie grania wchodzi w stan przypominający trans. Próby ograniczenia czasu spożytkowanego przy komputerze napotykają na spory opór, nawet wściekłość.

Opieszale widuje się ze znajomymi, nie posiada przyjaciół, częściej wybiera granie w sieci aniżeli ruch na podwórzu. Nie potrafi odpoczywać. Niczym się nie przejmuje. Uzależnienie dziecka od internetu, trzeba diagnozować nie tyle jako chorobę na którą cierpi, lecz jako przejaw zmartwień nastolatka i jego bliskich. W takiej sytuacji może pomóc terapia i sesje ze specjalistą od uzależnień.