Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Jak funkcjonuje giełda, czyli kwestie mające związek z giełdą papierów wartościowych

Pierwsza giełda papierów wartościowych pojawiła się w roku 1817. Handlowano na niej głównie obligacjami i wekslami. Dopiero w połowie XIX wieku ważniejszego znaczenia nabrał handel akcjami. Giełda działała do roku 1939, do jej zamknięcia doszło po wybuchu II wojny światowej. Ponowny start giełdy miał miejsce dopiero w roku 1991. Teraz GPW mająca swoją siedzibę w Warszawie jest największą giełdą na terenie Europy Wschodniej i Środkowej.


finanse
O giełdach słyszał każdy z nas. Działa ich przynajmniej parę i nie są to tylko giełdy papierów wartościowych. Poza giełdami papierów wartościowych prowadzone są giełdy towarowe. Na giełdach tego typu odbywa się handel chociażby takimi surowcami, jak węgiel kamienny. Najwięcej jednak emocji wzbudzają giełdy papierów wartościowych. Znaczna część z nas stawia sobie pytanie: jak działa giełda? Pytanie jak działa giełda akcje spółek giełdowych jest pytaniem, na które niełatwo jest odpowiedzieć. Otóż giełda papierów wartościowych jest miejscem, w którym spotykają się osoby w celu sprzedaży lub kupna akcji - jak działa giełda.


Na warszawskiej giełdzie notowanych jest trzysta pięćdziesiąt firm polskich i posiadających zagraniczny kapitał. To akcje tych firm podlegają obrotowi na giełdzie. Handel na giełdzie przebiega całkiem inaczej niż handel w sklepie czy na popularnym targowisku. Ma on charakter wirtualny, kupujący i sprzedający nie mogą nawiązać ze sobą kontaktu wzrokowego.

finanse
Author: Allan Ajifo
Source: http://www.flickr.com
Zlecenia od możliwych kupców lub osób chcących coś sprzedać przesyłane są przy pomocy drogi elektronicznej. Na giełdzie w Warszawie wszelkie transakcje mogą odbywać się tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.30. Są także dni, gdy sesji nie ma. Sesje nie są prowadzone między innymi Wigilię i pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok. Transakcje przeprowadzane są za pośrednictwem domów maklerskich. Wymaga to otwarcia przez klienta rachunku inwestycyjnego. Cena, za jaką pragnie on kupić akcje określonej spółki są ustalane nie przez maklera, ale osobiście przez niego. Makler pełni tylko rolę pośrednika. Na giełdzie inwestować mogą inwestorzy mający charakter indywidualny, ale również duże i małe firmy.

Do istotnych spółek, które obecne są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zalicza się między innymi Alior Bank. Na giełdzie spółka ta obecna jest jest od roku 2012. Już w 2014 roku jej akcje trafiły do WIG 20, który skupia najbardziej znaczące spółki spośród obecnych na giełdzie. Już w momencie wejścia na giełdę zainteresowanie zakupem akcji tej włoskiej spółki było naprawdę spore, mimo że kurs Alior, jak na spółkę debiutującą był ustalony naprawdę wysoko - kurs Alior. Aktualnie także ich kurs Alior jest zadziwiająco wysoki. Notowania spółki mogą być sprawdzone nie tylko w indeksie WIG 20, ale także indeksie WIG-banki. W indeksie tym notowane są wszystkie spółki wchodzące w skład sektora bankowego. W indeksie tym obecnych jest jeszcze czternaście innych spółek mających taki charakter.