Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Czy starszy wiek zawsze jest nudny i nijaki?

Dla wielu osób starszy wiek będzie się kojarzyć z nudą i marazmem, bo cóż w końcu można robić jeśli się ma siedemdziesiąt czy osiemdziesiąt lat? I faktycznie tacy ludzie spędzają swoje ostatnie lata bardzo nudny sposób, chociaż niejednokrotnie będzie dookoła nich dużo możliwości, z jakich starsze osoby będą mogły korzystać. Oczekiwania osób starszych są coraz bardziej dostrzegane, i organizuje się dla nich coraz więcej różnorodnych zajęć.


W większych miejscowościach jest przynajmniej kilka klubów seniora, a ich oferta bez przerwy się poszerza i zaczyna obejmować kolejne obszary. Sporą wagę przykłada się do poprawienia ogólnej sprawności, która tak bardzo będzie starym osobom potrzebna.

Różne formy gimnastyki, taniec to aktywności które prowadzi większość tego typu klubów, ale niektóre z nich oferują także rzadziej spotykane kursy, jak tau chi albo joga. Cieszą się one rosnącym zainteresowaniem, bo ludzie w podeszłym wieku spostrzegli, że da się w aktywny sposób spędzać wolne chwile, a nie nudzić się samemu w domu. Ale w dalszym ciągu daleko jest nam do innych krajów, w których starsi ludzie cieszą się większą aktywnością.

Kolejnymi zajęciami, które coraz częściej pojawiają się w ofercie klubów dla seniorów, są różnego rodzaju kursy, w czasie których starsi ludzie mogą nauczyć się nowych rzeczy. Dużą popularnością cieszy się w szczególności obsługa komputerów, stały się one przecież nieodzownym elementem naszego życia. Dzięki takim zajęciom seniorzy uczą się korzystania z oprogramowania biurowego i internetu, i o dziwo niektórym idzie znacznie lepiej, niż niejednemu nastolatkowi. Wielu ludzi korzysta także z możliwości uczenia się obcych języków, pieczenia ciast, albo malarstwa i rysunku. Niektóre ośrodki współpracują także z psychologami, pomagając osobom w podeszłym wieku uporać się z ich kłopotami. Wielu seniorom terapia(polecamy gabinet psychoterapii kraków) psychologiczna pomogła tak bardzo, że zaczęli oni z powrotem aktywne życie, w otoczeniu osób, które przeszły to samo. Bardzo dobrze, że kluby tego typu istnieją i starają się pomagać, ponieważ tym sposobem starsi ludzie mogą cały czas aktywnie żyć.

Zobacz również: http://www.impuls.waw.pl/biofeedback