Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Jak zwalczyć nietrzymanie moczu - wyjaśnienie problemu, objawy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy kłopot dla osób, które chorują na tę przypadłość. Nierzadko bywa tak, że chorzy wcale nie udają się do lekarza, ponieważ jest to według nich zbyt krępujące. Liczby potwierdzają, że do choroby nie przyznaje się nawet 1/3 chorujących. Aktualnie kłopot nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów mieszkańców Polski. Dwa razy częściej chorują kobiety.


Należy jednak zdawać sobie sprawę, że choroba jest wyleczalna.

doktor
Author: Ilmicrofono Oggiono
Source: http://www.flickr.com
Warto przełamać swój wstyd, gdyż brak leczenia może skutkować tak poważnymi konsekwencjami, jak depresją czy odsunięciem się od życia w społeczeństwie. Nieleczona choroba będzie powodować zwiększenie objawów. Po pierwsze należy jasno stwierdzić, że jest to schorzenie przewlekłe, ale wyleczalne. Wizyta u lekarza jest niezbędna. Z tym kłopotem można wybrać się do lekarza rodzinnego, lecz także urologa czy, w przypadku kobiet, do ginekologa.

Lekarz powinien rozpoznać typ nietrzymania moczu nawet po usłyszeniu jakie są podstawowe objawy, ponieważ są one dość charakterystyczne. Najczęściej spotykanym typem jest nietrzymanie moczu w czasie wysiłku fizycznego. Nie jest konieczny spory wysiłek. Niejednokrotnie wystarczy kaszel lub kichanie. Lekarz powinien wysłać pacjenta na badania. Badana jest krew, a także oczywiście mocz. Zalecane jest także USG brzucha.

Następnie kobietom zaleca się badanie u ginekologa, zaś mężczyznom badanie prostaty. Po uściśleniu diagnozy zaczyna się leczenie (czytaj w tym temacie na Specjaliści proponują na początek wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy. Należy także nie wstrzymywać moczu. Kolejnym etapem jest przyjmowanie lekarstw. Zazwyczaj jest to skuteczny sposób wyleczenia, jeżeli jednak leki nie przynoszą poprawy - niezbędna jest operacja.


Kłopot z nietrzymaniem moczu jest bardzo niekomfortowy zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

lekarz
Author: Life Mental Health
Source: http://www.flickr.com
Wielu chorych sądzi, że to za bardzo wstydliwy problem, aby z kimś się tym podzielić. Zdecydowanie jest to bardzo duży błąd. Nietrzymanie moczu trzeba leczyć, ponieważ w odwrotnym razie kłopot będzie się jedynie nasilał. Warto zadbać o to, by zniwelować go jak najwcześniej. Wstyd może doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie wyjść z domu, gdyż problem uwiąże nas w domu. Jeśli to będzie miało miejsce często, możliwe, że wycofamy się z życia społecznego tak silnie, że przyniesie to ze sobą stany depresyjne lub depresje. Nie wolno dać się nietrzymaniu moczu. Walczmy o swoje zdrowie i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego bydgoszcz adiuva med dopóki nie jest za późno.