Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

AFTY - powody pojawienia, objawy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są nagminnie spotykaną przypadłością. Przyczyny tworzenia się bolesnych owrzodzeń są wielorakie, od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez wyżynające się ósemki, po schorzenia migdałków lub przewodu pokarmowego. Afty na ogół znikają samorzutnie, jednakże w poniektórych przypadkach pomocna jest konsultacja lekarska.
zdrowie
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to mniejsze i nadzwyczaj przykre owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej w buzi, zabarwione białym nalotem i ogarnięte rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty zdołają pojawiać się poszczególnie czy w grupach na podniebieniu miękkim plus języku. Aczkolwiek najchętniej rozwijają się na miękkim fałdzie skóry ustanawiającej splot wewnętrznej strony policzków z dziąsłami. Afty osiągają średnicę od 1 mm do 2 cm, natomiast przeważnie nie są większe gabarytowo niż 5 mm.
Sporą rolę w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają szczegóły genetyczne a także predyspozycje rodzinne. Podczas gdy w rodzinie odnotowano przypadki aftozy nawrotowej, to zagrożenie pojawienia się aft u dzieci wynosi 90%. W podstawowej fazie stanu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pokazują się nieduże okrągłe owrzodzenia, które po 1-2 dniach pokrywają się białym kożuchem.

leki
Author: German Tenorio
Source: http://www.flickr.com
W przypadku aft mniejszych objawem równoczesnym może być powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Z reguły afty znikają autonomicznie w ciągu 1-4 tygodni. Czasem potrzebne są badania, które wspomogą odróżnić je od zmian, jakie pokazują się w przebiegu opryszczki, a także wtórnego zakażenia bakteryjnego (o ile istnieje takie podejrzenie).


Kiedy mimo rygorystycznego przestrzegania reguł higieny jamy ustnej afty nie znikają, wypada skontaktować się ze stomatologiem. Lekarz(zobacz sklep internetowy medyczny) może zalecić stosowanie farmaceutyków koagulacyjnych, przeciwbólowych oraz płukanek. Skutecznym i cieszącym się godziwą opinią farmaceutykiem jest dezaftan med - zobacz stronę. Cięższe postaci aft potrzebują uzdrawiania antybiotykami bądź sterydami. Aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, należy skierować się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wymagane badania.