Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Masz haluksy? Sprawdź, co ci pomoże

Stopy potrzebują takiej samej troski, co inne części ciała. Warto je właściwie pielęgnować, by estetycznie wyglądały oraz nie były powodem naszych zmartwień. Jednakże czasami pojawiają się problemy, z którymi musimy sobie poradzić, aby dolegliwość się nie wzmagała.
Jednym z najczęstszych problemów stóp są haluksy. Czym są i w jaki sposób można je leczyć?

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków
Author: 123rf
Source: 123rf
Haluksy, lub inaczej paluch koślawy, to choroba cywilizacyjna, jaka częściej spotyka panie. Jest zniekształceniem stawu śródstopno-paliczkowego palucha, która prowadzi do jego bocznego odchylenia. Choć w pierwszym momencie nie wywołuje niedogodności bólowych, to z biegiem czasu choroba się nasila i uczucie dyskomfortu wzrasta. Inne dolegliwości, jakie mogą towarzyszyć paluchom koślawym, to zaczerwienienie oraz obrzęk, co związane jest z rozwijaniem się stanu zapalnego. Co zrobić, jeśli i my musimy borykać się z tą chorobą? Ważne jest, by leczenie haluksów zacząć jak najwcześniej, z początku bowiem można sobie z nimi poradzić przy udziale w miarę łatwych metod. Lekarze polecają leczenie farmakologiczne i fizjoterapię, jaka może przynieść wyjątkowo dogodne rezultaty. Niestety na zabiegi refundowane trzeba czasem czekać wiele miesięcy, dlatego dobrze jest pójść na prywatne leczenie. Fizjoterapia (zobacz również rehabilitacja milanówek) będzie dostępna od ręki, a z pewnością o wiele wcześniej, niż w publicznej przychodni. Dobrze też zakupić specjalne wkładki bądź nawet obuwie z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, gwarantującą wygodę chodzenia. Niekiedy potrzebne jest bardziej zaawansowane leczenie, przede wszystkim jeśli zmiany są duże i bardzo dokucza nam paluch koślawy operacja może być koniecznością. Gdy będzie wykonana odpowiednio wcześnie, zapobiegnie dalszemu nasilaniu się choroby.Kiedyś po operacji zakładano gips, obecnie wystarczy już stosowne obuwie.
Przed haluksami niekiedy nie można się uchronić, gdyż w wielu przypadkach są dziedziczone. Do ich powstania mogą też prowadzić nieodpowiednio dobrane buty bądź stałe przeciążanie przedniej stopy przez noszenie wysokich obcasów. I to głównie z tego powodu haluksy na ogół są problemem kobiet, a nie mężczyzn. Pamiętajmy, by jak najszybciej zająć się swoimi stopami, inaczej może czekać nas operacja haluksów, a nikt nie lubi być w szpitalu. Więcej na