Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Przyczyny tworzenia się odcisków oraz modzeli, sposoby zapobiegania ich powstawaniu

Długotrwałe noszenie zbyt ciasnego obuwia, chodzenie na za wysokich obcasach albo bez skarpet często powodują pojawienie się na skórze nóg różnych odcisków albo zgrubień. Skóra w podrażnianych miejscach może się zmieniać, naskórek robi się i zamiast się łuszczyć, to coraz bardziej przyrasta.
zdrowe stopy
Author: Al Lloyd
Source: http://www.flickr.com
Początkowo być one po prostu niewygodne, jednak nie leczone zaczynają coraz bardziej doskwierać, w którejś chwili uniemożliwiając normalne chodzenie. Początkowy etap dolegliwości tego typu jest nazywany modzelami, są to po prostu łuszczące się fragmenty skóry które powstają w wyniku podrażnień. Jeżeli w środku takiego modzela wytworzy się gruby rdzeń, to stan taki nazywany jest odciskiem. Martwe komórki podczas chodzenia zostają coraz bardziej wciskane, powodując tworzenie grubiejącego stożka - jeżeli się nie przerwie tego, to w którym momencie może nastąpić sytuacja, kiedy pojawią się kłopoty z poruszaniem się. Jeżeli odcisk będzie położony niedaleko nerwów w stopie, to może stać się bardzo bolesny i uciążliwy.

nogi
Author: Natasia Causse
Source: http://www.flickr.com
Najlepszą metodą na zapobieżenie modzelom i odciskom jest właściwa profilaktyka. Szerokie buty, nie chodzenie na wysokim obcasie i noszenie skarpet w dużym stopniu będą zabezpieczać przed ich powstawaniem.

Czy istotna witryna sprosta Twoim oczekiwaniom? Mam nadzieję, że tak. Tam także oczekują na Ciebie świeże artykuły. Namawiam!

Jeśli jednak już powstaną, to pamiętać trzeba o tym, aby odpowiednio szybko się ich pozbyć. Sposobów na usuwanie odcisków jest parę, wiele z nich skutecznie można wykorzystać w domu (warto zajrzeć na ).


Bardzo dobrze się sprawdza kwas salicylowy, po zmiękczeniu nim stwardniałej skóry spróbować ją później można usunąć przy pomocy tarki do stóp. Absolutnie nie można stosować do tego celu ostrych narzędzi, typu nożyczki czy noże, ponieważ stać się to może powodem groźnych zakażeń. Sporą skuteczność ma także preparat na odciski (dodatkowe info), oparty na kwasie salicylowym i dostępny w każdej aptece. Preparaty takie mają postać kremów, plastrów albo maści i stosuje się je miejscowo na chore miejsca. Jeśli samodzielne leczenie nic nie pomoże, to niezbędne może być udanie się na wizytę do chirurga, który profesjonalnie zajmie się ich wycięciem.