Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Jak zatroszczyć się o zęby Przydatne wskazówki

Stan uzębienia jest jednym z ważnych czynników przesądzających o naszym wyglądzie i o zdrowiu całego organizmu. W jaki sposób zadbać o ząbki, aby były zdrowe oraz służyły nam przez całe nasze życie? Co zrobić, żeby radować się pięknym uśmiechem?

Przeciwdziałanie próchnicy jak też innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym, najważniejszą rolę odgrywa tutaj codzienna higiena uzębienia. Ważne jest też zmniejszenie konsumpcji artykułów zawierających cukier, albowiem jest on
dentysta
Author: Britt Reints
Source: http://www.flickr.com
głównym pożywieniem bakterii próchnicotwórczych. Powszednim oraz znanym od dawna zabiegiem jest szczotkowanie ząbków szczoteczką oraz pastą przez mniej więcej 3 minuty – minimum dwa razy dziennie, a najlepiej każdorazowo po posiłkach. Możemy użyć szczoteczki elektrycznej bądź manualnej, wybór należy do nas. Stomatolodzy mówią, że każda z nich bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, jeżeli tylko szczotkujemy zęby należycie długo i robimy to dokładnie.Rozróżniamy trzy rodzaje szczoteczek o rozmaitej twardości włosia: miękkie - przeznaczone szczególnie dla tych, którzy mają delikatne dziąsła, czasem krwawiące podczas mycia, średnie - szczoteczki o takowym włosiu powinna używać większość ludzi, pozwalają dobrze wyszczotkować zęby i chronić dziąsła, twarde - sporadycznie polecane, właściwe są dla osób o odpornych dziąsłach, wyjątkowo narażonych na odkładanie się kamienia nazębnego. Szczoteczkę dobrze wymienić co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swoje pierwotne właściwości, włosie gorzej czyści zęby.

Liczne bakterie wespół z cząsteczkami pożywienia zbierają się również na języku oraz tworzą osad, jaki trzeba usunąć. Do oczyszczania języka służą specjalne szczoteczki.
dentysta
Author: Army Medicine
Source: http://www.flickr.com
Również niektóre szczotki do zębów miewają na główce dodatkową nawierzchnię czyszczącą, jaka przeznaczona jest dokładnie do owego celu. Przy nadmiernie mocnym oraz niewłaściwym szczotkowaniu mogą powstać tak zwane ubytki klinowe. Są to ubytki niepróchnicze. Szczoteczka nie oczyści dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, szczególnie, kiedy zęby znajdują się blisko siebie. Do podobnych zadań służy nitka stomatologiczna, nierzadko fluorowana, której używamy przed ewentualnie po szczotkowaniu zębów. Każdą przestrzeń międzyzębową musimy czyścić nieużywaną częścią nici, by nie przenosić bakterii w następne miejsca.

Prócz indywidualnego dbania o higienę jamy ustnej, co najmniej dwa razy w roku warto odwiedzić dentystę. W tymże celu można wpisać w wyszukiwarkę dla przykładu: Welldent.