Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Atuty posiadania apteki w systemie franczyzowym. Czego właściciel może oczekiwać od franczyzodawcy?

Każdy kojarzy sklepiki sieciowe z modelu franczyzowego z małymi sklepami przy osiedlach, do których wpadamy na błyskawiczne zakupy. Zadomowiły się w każdym – większym lub mniejszym mieście, a my najczęściej jednorazowo nie zostawiamy w nich więcej niż kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Okazuje się jednak, że apteki również mogą funkcjonować w tym modelu. Jakie atuty gwarantuje ten model właścicielowi apteki?

wnętrze apteki
Author: Memorial Serra da Mesa
Source: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności nie musi się on przejmować wykreowaniem swojej nowej marki na rynku i dostania się do świadomości odbiorów, ponieważ kupując franczyzę, korzysta z mocnej i rozpoznawalnej marki, którą klienci po prostu znają i której ufają. Franczyza apteki (szczegóły tego systemu) wiąże się z otwarciem programu sprzedażowego. System ten jest zależny od realizacji wytycznych programu, a co za tym idzie - jeżeli właściciel ma wysoką sprzedaż konkretnych preparatów, dobrze na tym wychodzi i układ jest bardzo intratny.

wnętrze apteki
Author: Random Retail
Source: http://www.flickr.com
Regularnie odbywają się przydatne spotkania dla franczyzobiorców, na których właściciele są szkoleni z odpowiednich narzędzi sprzedażowych, ale również standardów obsługi i z zarządzania personelem. Zyskują wówczas nową wiedzę, wyprzedzającą samodzielnych właścicieli normalnych aptek i otrzymują potrzebne wsparcie w rozwiązywaniu bieżących problemów. Franczyza apteki (multilac) jest zawsze rozpoznawana z daleka, bo najczęściej ma znajomo wyglądający szyld, materiały reklamowe, a farmaceuci noszą fartuchy z logotypem. W prezencie za wizytę dostajemy markową reklamówkę z gadżetami noszącymi logotyp apteki, takimi jak: notes, długopis, pudełko na leki, herbatka ziołowa. Franczyzodawca oferuje właścicielowi także coś, czego zwykły klient apteki nie dostrzega, dopóki nie zaczyna szwankować, czyli profesjonalne oprogramowanie komputerów, swoisty „system nerwowy” każdej firmy.Z jego pomocą można kierować magazynem leków. Apteki z konkretnej sieci wprowadzają atrakcyjny dla klientów program przyznawania punktów, który premiuje zrobione zakupy. Uzbierane punkty możemy wykorzystać na drobne gadżety lub kosmetyki i preparaty apteczne, które z definicji nie są lekami. Franczyzodawca dba o właścicieli aptek, bo to za ich sprawą sieć aptek się rozszerza, co daje większe pieniądze jemu samemu. Tym sposobem, będąc w każdym większym mieście w naszym kraju, możemy wejść do znanej nam apteki i zostać podobnie obsłużonym.