Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Nie mogę zajść w ciążę – co zrobić?

Test ciążowy po raz kolejny wykazuje jedną kreseczkę, a w tobie wzrasta frustracja. Na szczęście bezpłodność można efektywnie leczyć.


trudności z zajściem w ciążę są dla każdej kobiety przyczyną dużego napięcia.


magnez


biegam
Author: Dave Wright
Source: http://www.flickr.com


Należy jednak pamiętać, iż niepłodność nie jest współcześnie wyrokiem - możesz ją z sukcesem leczyć. Pierwszym znakiem alarmowym, jaki powinien skłonić cię do wizyty u medyka, jest rok bezskutecznych starań o potomka. Jeśli w tym czasie ty ani twój współmałżonek nie wykorzystywaliście żadnej antykoncepcji jak też współżyliście z częstością przynajmniej 3 razy na tydzień, medyk orzeknie bezpłodność a także rozpocznie szukanie jej powodów. Pamiętaj, iż diagnostykę bezpłodności prowadzi się jednocześnie u oby dwóch małżonków. Lekarz może wtenczas zalecić tak zwany test na płodność.


Aby ustalić powody bezpłodności, kobieta powinna poddać się ginekologicznym badaniom (szczególnie ważne jest USG organów rodnych), badaniom hormonów jak też zrobić cytologię. Do tego medyk będzie śledził owulację. Jeżeli wyniki wszelkich tych badań są prawidłowe, kobietę doktor skieruje na histeroskopię a także na rtg kraków (więcej dowiesz się na tej stronie) organów rodnych, ażeby sprawdzić, czy drożne są jajowody. Może się również okazać, że zapłodnienie u danej pary nie jest możliwe ze względu na zupełny brak plemników w nasieniu małżonka lub całkowicie zatrzymaną owulację u kobiety.


Wówczas dopuszcza się wykorzystanie nasienia anonimowego dawcy udostępnianego przez bank spermy bądź zapłodnienie komórki jajowej pobranej od drugiej kobiety (może być to dawczyni anonimowa albo osoba z rodziny pacjentki.