Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Terapia ze zwierzętami

Konie to wspaniałe zwierzęta. Wiele osób uwielbia wyścigi konie. Nie sposób dziwić się tym ludziom. Konie podczas wyścigów wspinają się na wyżyny swojej energii i ukazują jak silne są i jak wiele są w stanie zrobić, jeśli są dobrze prowadzone. Spora część stadnin koni jest prowadzona przez osoby kochające jeździectwo. Stadnina koni to biznes, do którego poza smykałką do interesu, trzeba mieć serce. Taka stadnina wymaga cierpliwości i informacji na temat koni. Stadnina pozwala na naukę jazdy, ale też w dużych stadninach robi się zawody.
koń
Source: flickr.com
Niektóre stadniny wypożyczają swoje konie do rehabilitacji. Zwierzak w stadninie musi być nie tylko wypielęgnowany, czyli dobrze odżywiony i wyczyszczony, ale również musi być umiejętnie uczony. Jeżeli w stadninie koni nie ma człowieka, który umie wychować konia, to zwierzęta jak i ludzie, zaczną się w takiej stadninie męczyć.

Rehabilitacja pomagająca na różne schorzeniaW dzisiejszych czasach zwraca się uwagę na to, co jest nie zawsze jest uwarunkowane naukowymi teoriami. Tak, więc razem z farmakologicznymi metodami leczenia wybiera się naturalne rozwiązania. Korzysta się z dobrodziejstw natury, do której zalicza się m.in. zwierzęta. W części stadnin koni są prowadzone zajęcia z hipoterapią. Jest to rodzaj rehabilitacji, która ma pomóc osobom niepełnosprawnym umysłowo ale też fizycznie. Jazda konna ma pozytywny wpływ na narządy ruchu, ale też na układ nerwowy. Hipoterapia szerzej opisana na portalu http://www.stajniaiskra.pl/art/1046/hipoterapia.html__flickr_14935989920.jpg|L|W=200|ALT=koń]
Ludzie, którzy są niepełnosprawni umysłowo uspokajają się w czasie jazdy konnej. Poprawia się też ich stan fizyczny. A ludzie, którzy np. w wyniku wypadku mają problemy z poruszaniem, też przez jazdę konną wzmacniają sprawność swoich mięśni. Hipoterapia to ten rodzaj rehabilitacji, która po pierwszych chwilach spotkania z koniem sprawia, że pacjent czuje różnicę. Nie jest to jak wiemy natychmiastowe uzdrowienie, ale konie naprawdę potrafią rozbroić często kłębek nerwów, jakim jest pacjent. Konie wyczuwają strach, tak, więc trzeba się uspokoić, nim instruktor-rehabilitant wyda nam pozwolenie, by usiąść na końskim grzbiecie. Ludzie znerwicowani również często bywają w stadninie, bo wiedzą, że konie mogą uspokoić ich skołatane nerwy. Po paru spotkaniach ze zwierzęciem, zmienia się zachowanie pacjenta.