Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Usługi zapewniane w hospicjach

Hospicjum to miejsce o niezwykle charakterystycznych funkcjach. Najważniejszym zadaniem instytucji tego rodzaju jest zapewnianie opieki osobom śmiertelnie chorym, będącym w zaawansowanym stadium choroby. Często tymi schorzeniami są na przykład nowotwory złośliwe.


Zadaniem hospicjum jest ulżenie chorym w ich cierpieniach, w jak największym stopniu wyeliminowanie bólu i zagwarantowanie godnego życia w tym czasie. Działają rozmaite specjalne typy hospicjów, należą do nich na przykład placówki przeznaczone jedynie dla starszych ludzi, jak również hospicja dla dzieci. Na terenie Polski działa dużo zakładów tego rodzaju, przy czym wiele z nich funkcjonuje przy
Zbiórka pieniędzy
Author: Howard Lake
Source: http://www.flickr.com
różnorodnych fundacjach kościelnych czy zakonnych – w tego typu miejscach niejednokrotnie pracują siostry zakonne i inni duchowni. Działa po kilka hospicjów na każdym terenie – na przykład pod hasłem hospicjum ze Śląska lub sprawdź to hospicjum (Hospicjum Świętego Franciszka - naciśnij nasz link) z Katowic znajduje się aż kilka rozmaitych hospicjów, kierowanych przez różne organizacje.

Charakterystyka opieki zapewnianej w hospicjach
Jak już było nadmienione, pracownicy hospicjów są osobami, których praca ma na celu ulżenie chorym w cierpieniu i złagodzenie ich bólu. Rzecz jasna inaczej wyglądają obowiązki pielęgniarki pracującej w hospicjum dla dzieci, a w inny sposób takiej, która pracuje jedynie ze starszymi ludźmi. Każdy pacjent zresztą potrzebuje odrobinę innego rodzaju opieki z uwagi na typ choroby, na jaką cierpi i jej fazę. Zasadniczo jednak w hospicjach zatrudnione są osoby po studiach medycznych, których powinnością jest codzienna opieka nad chorym. Ogranicza się to do takich czynności jak przykładowo mycie, karmienie czy zabieranie na spacer osób poruszających się za pomocą wózków.
Dodatkowe usługi dostępne w hospicjach
Współczesne hospicja tak samo jak pozostałe zakłady starają się iść z duchem czasu i gwarantować swoim pacjentom jak najlepsze warunki. Wyszukując w Internecie frazę opieka paliatywna w Hospicjum w Katowicach można uzyskać dane o typach tych nowych usług. Jest to więc przykładowo muzykoterapia, a więc leczenie za pomocą dźwięków, która to metoda jest w stanie przynieść chorym dużą ulgę. Oprócz tego aktualnie w większej części placówek chorzy oprócz stałego kontaktu z lekarzami mają możliwość otrzymania porady psychologicznej.