Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Zagrożenia związane z przyspieszeniem technologii

W obecnych czasach zaawansowanych technologicznie, cieszymy się pożytkami bezproblemowej komunikacji. Komputery są z nami każdego dnia, a ich rodzaje są zaskakujące. Komputerem nie jest już tylko laptop a tym bardziej pecet stacjonarny. Mieszczą nam się one w tej chwili w plecakach i kieszeniach, a do ich obsługi nie potrzebujemy nawet klawiatury, wystarczy sprawna ręka, i już mamy dostęp do obrazów bądź słowa pisanego jak też innych materiałów osobistych lub publikowanych w sieci. Praca zawodowa też jest prawie niemożliwa bez udziału komputera.

Okulista
Author: MilitaryHealth
Source: http://www.flickr.com
Rzecz jasna - jak wszystko - i rozwój techniczny ma swoje ciemne strony. Minusem postępu technologicznego jest przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia ludzkiego na wielu rozmaitych płaszczyznach. Ryzyko to dotyczy wielu części ciała oraz jego układów. Częstokroć kieruje się uwagę na takie niebezpieczeństwa jak uzależnienie bądź problemy z narządami ruchu oraz kręgosłupem. Rzadko jednak zwracamy uwagę na - wydawałoby się oczywistą rzecz - nasz wzrok. Człowiecza biologia w procesie ewolucji nie przystosowała się do wykorzystywania wzroku do patrzenia w monitor emitujący światło o zmiennej częstotliwości. Następstwem jest wzrost problemów ze wzrokiem.

Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń jest zaburzenie załamywania się światła na soczewkach oczu, znane pod nazwą refrakcja leczenie polega w zasadzie na stosowaniu soczewek korekcyjnych w postaci okularów, bądź też nowoczesnych szkieł kontaktowych (szerzej w tym temacie: ). Jednak leczenie wad wzroku może być procesem skomplikowanym. W wypadku niektórych wad potrzebna staje się nawet interwencja chirurga. Jak to zwykle bywa, najlepszym sposobem uniknięcia problemów jest prewencja. Powinna ona polegać na prawidłowej pracy z komputem. Specjaliści twierdzą, iż po dłuższej pracy winno się na chwilę (15 min) odwrócić wzrok (sprawdź laserowa korekcja wzroku opole) od komputera, skupić go na pejzażu za oknem, lub innym obrazie nie generowanym przez komputer. Składnikiem profilaktyki jest również regularne badanie wzroku u okulisty. Szczególnie ważne jest to u osób po czterdziestym roku życia, gdyż w tym wieku mięśnie oczu w naturalny sposób słabną, co może być przyczyną pogorszenia widzenia.