Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2394 of /var/www/vhosts/matercare.pl/includes/menu.inc).

Jak zmieniła się obecna rola biżuterii męskiej

Klejnoty jeszcze do niedawna kojarzone były wyłącznie z paniami. Pierścienie, kolie były swego rodzaju znakiem rozpoznawczym statusu jaki w danej wspólnocie właścicielka klejnotów zajmowała. No i na pewno dodawały - tak jak dzisiaj - czar noszącej je pani.

broda
Author: Nan Palmero
Source: http://www.flickr.com
Dżentelmeni właściwie unikali takich przedmiotów jak: naszyjniki dla mężczyzn czy też bransolety dla mężczyzn, albowiem w inny sposób akcentowali swą pozycję społeczną. Mężczyzna głównie miał być osobnikiem zaradnym, ochraniać rodzinę przed niebezpieczeństwami. Do słusznego odegrania tej funkcji społecznej nie potrzeba zewnętrznych przedmiotów w postaci przeróżnych ozdób. Stąd też wszelkiego gatunek świecidełka zazwyczaj uznawane były przez mężczyzn za bezcelowe lub nawet jako znak zniewieścienia.

Jedynym odstępstwem od owej reguły były dawniej sygnety dla mężczyzn, wkładane bardzo chętnie właśnie jako przejaw statusu społecznego, pewnego rodzaju nobilitacja posiadacza. Początkowo sygnety pełniły rolę czysto praktyczną - były formą podpisu. Znak wytłoczony na pierścionku identyfikował właściciela. Pieczątka taka miała również moc prawną. Dokument podpisany takową pieczęcią uważany był za prawomocny i zobowiązujący. Z biegiem czasu ten atrybut sygnetów dla mężczyzn został zapomniany. Dziś pozostała tylko jego rola ozdobna. Dzisiaj już sygnet dla mężczyzn nie koniecznie informuje otoczenie, że jego właściciel jest szlachcicem.

Na początku dwudziestego pierwszego wieku pomału zmienia się myślenie o biżuterii męskiej. Możemy odnotować coraz to większą swobodę w uznawaniu tego co jest a co nie jest męskie. Mężczyzna który ma potrzebę by się przy pomocy męskie sygnety się ozdobić, nie musi mieć obaw iż wyda się śmieszny. Nawet więcej - cenieni kreatorzy mody coraz częściej w swoich stylizacjach sięgają po tego rodzaju gadżety jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną biżuterię dla mężczyzn. Obecnie często tego rodzaju elementy uznawane są jako sposób na wyrażenie swej indywidualności. Jest to moim zdaniem jeszcze jeden symbol zachodzących współcześnie przemian w funkcjach społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn. Jednak musimy zachować ostrożność w obdarzaniu znajomych mężczyzn podobnymi upominkami, chyba iż dobrze znamy gusta osoby obdarowywanej.